Lezajlott az első Varázsceruza Dalszerzőtábor

Zenei producerek, dalszerzők, énekesek, dobosok és gitárosok a szakma legjobbjaiból, és egy maroknyi, elképesztően tehetséges, a világra nyitott fiatal, akik különbözőségük ellenére sem adják fel álmaikat. Megrendezték a Civil út Alapítvány nagysikerű fogyatékosügyi tehetségkutató, tehetséggondozó programjának első nyári alkotótáborát. A Varázsceruza – Hagyj nyomot a világban Pásztor Annával mentorprogram öt napra a Római-partra tette át székhelyét, ahol kibővült csapattal, a természet közelségében, kiszakadva a város zajából, teljes elvonulásban folyt a lázas munka.

A szokásostól eltérő, tabukat döntő formában indított tehetségkutatót 2 éve a Civil út Alapítvány, amelynek fogyatékossággal élő, látássérült mentoráltjai a zenei élmény mellett valódi értékekkel és új látásmóddal ajándékozták meg a közönséget. A kezdeményezés célja az volt, hogy egyenlő esélyt teremtsen a tehetség számára a kultúrában. A zenében nincs fogyatékosság, csak zenész, közönség és közös élmény.

A dalszerző táborról

A Varázsceruza – Hagyj nyomot a világban Pásztor Annával második évada után, egy különleges nyári dalszerző táborral támogatta a programban résztvevők további fejlődését. A projekt állandó zenészei, Pásztor Anna, Szebényi Dániel (vezető zenei producer) és Farkas Roland (Wolfie) a Punnany Massif alapítója mellett, Anna testvére, Pásztor Sámuel segítette intenzíven zenei producerként a csapatot, akikhez olyan kiváló szakemberek csatlakoztak az elmúlt napokban, mint Gerendás Ruben, Szepesi Mátyás, Agócs Marci és az Aurevoir zenekar néhány tagja, Köteles Leander és a neves producer testvérpár, Usztics Dániel és Usztics „Pepe” Péter, valamint Puchner Benedek, akikkel a hét végére elképesztő feat-eket kreáltak a növendékek. A dalokat ősszel hallhatja végleges formában a közönség, amelyekből EP is készül.

Szalai Balázs, Budai Emil, a Hangadók zenekar és a Kovács testvérek, Cintia és Dzsenifer újra lehetőséget kaptak a fejlődésre olyan inspiráló foglalkozások keretében, mint a közös szövegírás és dalszerzés, dob workshop, ének workshop vagy a színpadi mozgás és jelenlét. De például drámapedagógia foglalkozások, önismereti drámajátékok is színesítették a programot.

„Szerintem ez elképesztő lehetőség egy kezdőnek, olyan zenészek jönnek házhoz, akiktől kincseket lehet elcsenni, közös dalok születnek, én is bármikor feat-elnék ebből a csapatból bárkivel. Ha engem egy ilyenbe elhívnak, visítva háromszor sorba állok! Emillel, Wolfie-val és a tesómmal, Simivel született egy feat, a csajokkal, Dzsenivel es Cintivel pedig a daluk szövegét és dallamát alkottuk közösen. Régóta várok arra, hogy Wolfie-val egy zenei projektben együtt dolgozhassunk. Mindannyian azért jöttünk, hogy valami jót hozzunk létre, és ez érződik az elkészült dalokon is. Nagyon izgalmas, színesedik mindenki repertoárja – videoklipek, profi producerek által hangszerelt számok, szép kis szakmai kezdőcsomagok gyűlnek. Egy csoda buborék ez az egész, arra kértem a résztvevő növendékeket, hogy éljenek meg minden pillanatot, mert rengeteg dolgot kaphatnak ebben a pár napban, mind szakmailag, mind inspirációban, és lelkileg is. Gyönyörűséges lélek-adományozás volt az elmúlt időszak oda-vissza mindenkinek. Azt csinálhatják, amit a legjobban szeretnek, zenélhetnek, és mi ezen az úton fogjuk a kezüket! Nagyon szépen integrálódtak, és ebben a támogató, alkotó közegben megtörtént az a fajta lelazulás is, ami ahhoz kell, hogy igazán értékes dolgok szülessenek. Nagyon büszke vagyok mindenkire, és annál nincs jobb érzés, ha az ember úgy megy haza a nap végén, hogy tovább adhatja a zenébe vetett hitét valaki másnak” – mondta el Pásztor Anna, a program arca, az Anna and the Barbies énekes-dalszerzője.

Pásztor Anna: működik a zenei integráció

A szokásostól eltérő, tabukat döntő formában indított tehetségkutatót a Civil út Alapítvány, melynek fogyatékossággal élő mentoráltjai a zenei élmény mellett valódi értékekkel és új látásmóddal ajándékozta meg közönségét. A program célja, hogy egyenlő esélyt teremtsen a tehetség számára a kultúrában. A zenében nincs fogyatékosság, csak zenész, közönség és közös élmény.

Pásztor Anna, az Anna and the Barbies énekes-dalszerzője második éve segíti az alapítvány ügyét, miközben ő maga is új impulzusokat nyer. „Megláttam a stúdióban ezeket a fiatalokat, és a lelkemben éreztem, hogy működik a zenei integráció. Gyönyörű volt számomra a két világ találkozása, amiről csak hittük, hogy távol vannak egymástól. Lehet, hogy speciális vagy picit több odafigyelést igényelnek ők, de amikor a tehetséget osztották, nem a sor végére kerültek. Büszke vagyok ezekre a bátor és igazi, érintetlen kincseket rejtő emberekre, hogy mertek nyomot hagyni a világban.” – mondta el az énekes a program sajtótájékoztatóján.

A Varázsceruza – Hagyj nyomot a világban Pásztor Annával a második évadhoz érve hatalmas fejlődésen és bővítésen ment keresztül. Pásztor Anna mentorként, Szebényi Dániel a program zenei vezetőjeként az első pillanatól része a tehetséggondozónak, akik mellett újabb zenei kiválóság, Farkas Roland Wolfie, a Punnany Massif alapítója is csatlakozott a programhoz.

„Bevallom, az első alaklom furcsa volt, megijedtem, és időbe telt, mire bennem is a helyére kerültek a dolgok. Mindegyik előadónak megvan a saját élettörténete, ezért először inkább pszichológia óra volt, és miután egy húron pendültünk, a közös alkotás is elindult. A szövegírásban igyekeztem segíteni a mentoráltakat, és úgy érzem, hogy jó dolgok születtek.” – mondta el Wolfie.

A program októberi válogatója után Budai Emil, Szalai Balázs és a Hangadók zenekar nyertek felvételt a három hónapos tanfolyamra. Az újak mellett az első évad résztvevői közül Kovács Cintia, Kovács Dzsenifer és Pintér Norbert is lehetőséget kaptak a továbbtanulásra. Az online és offline képzéseken a mentorok mellett Palya Bea és Agárdi Szilvi is tartottak órát.

A tanfolyam után a mentoráltak stúdióba vonultak, ahol az ének- és szövegíró órák után körvonalazódni kezdtek a kész dalok. A tökéletes hangzást segítette a producer testvérpár, Usztics Dániel és Usztics Pepe, valamint Lugosi Dániel. Újabb mérföldkő a program életében, hogy a Varázsceruza albumot a Gold Record adja ki.

A Varázsceruza Program bölcsője a 2022 óta működő, a Civil út Alapítvány és az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége közös jótékonysági akciója, mely során érintett fiatalok számára gyűjtenek rajzeszközöket, támogatva ezzel az érintettek művészetterápiás foglalkozásait, mely hozzájárul a kommunikációjuk fejlesztéséhez. A legutóbbi átadáskor több mint 71 ezer színes ceruza és egyéb adomány talált gazdára.

„A Varázsceruza – Hagyj nyomot a világban Pásztor Annával tehetséggondozó azért jött létre, hogy az egyszeri adományozás mellett fenntartható formában tudjon működni. Büszkén mondhatom el, hogy a mentorprogram mellett a nyáron zenei tábort is indítunk a fogyatékossággal élő tehetségeknek.” – jelentette be Vári Attila, a Civil út Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Hallgasd meg a második évad szerzeményeit

Streameld a számokat az online platformokon!

2023/2024-ES PROGRAMUNKRÓL

A SORS NEM VÁLOGAT, DE A TEHETSÉG SEM!

Sikeresen gyűjtöttünk rajzeszközökre az elmúlt évek során, adománygyűjtést szerveztünk speciális játszótéri elemre, és zenei tehetségkutató, tehetséggondozó programot valósítottunk meg a Varázsceruza – Hagyj nyomot a világban Pásztor Annával program során 2023/2024-ben, amely során négy fogyatékossággal élő fiatal kapott rendkívüli lehetőséget.

“A program célja az volt, hogy a kultúrán, azon belül is a zenén keresztül szólítsa meg a többségi társadalmat üzenetével: a sors nem válogat, de a tehetség sem. A zenében nincs fogyatékosság, csak zenész van és közönség, közösség teremtődik és közös élmény.” – fogalmazta meg Megyeri Gabriella, a 2023/2024-es program kreatív igazgatója.

KULTÚRÁVAL ÉS FENTARTHATÓSÁGGAL A KÖZÖS ÜGYÉRT

Kovács Cintia és Kovács Dzsenifer testvérpáros a Vakok Állami Intézetében végeztek el egy három hónapos tanfolyamot, megtanultak közlekedni, és a mindennapokban elvégezni azokat a hétköznapi dolgokat, amelyekre szükségük van. Pintér Norbert mentorált látásvesztése előtt általános iskolai tanítóként dolgozott, jelenleg magántanulókat tanít és az informatika mellett dalszerzéssel foglalkozik hobbi szinten. Madaras Dorottya énekesként került a programba, színházi és énekesi területen tevékenykedik középiskolai tanulmányai mellett végzős hallgatóként.

Közösen szereztek dalokat, és dolgozták fel a Márti dala című számot. A folyamat során Pásztor Anna mentorként volt jelen, és segítette a mentoráltak fejlődését: „Amit ezektől a csodásan tehetséges emberektől kaptunk az a valódiság, az őszinteség, az érintetlenség és az igazság. Brutálisan jó lett a végeredmény, nagyon jó nóták születtek, büszke vagyok a gyerekekre. A Márti dala című számunkat Mártinak dedikáltuk, aki sajnos már nem él, de ő maga is fogyatékossággal élő barátunk volt, és nagyon-nagyon büszke lenne arra, hogy egy ilyen hihetetlen dolognak a mentora lehet most ő is, hiszen régóta tevékenykedik föntről a zenekar érdekében is, és most a gyerekek érdekében is, és nagyon-nagyon büszke lenne arra a gyönyörűséges dologra, ami a Márti dalából is született.”

Szebényi Dániel, aki a program zenei producereként vitte végig a képzést, elmondta: “Sikerült megteremteni a mentorált fiatalokkal egy folyamatos fókuszállapotot. Azt éreztem nagy győzelemnek, hogy már a legeslegelső perctől kezdve, amikor először találkoztunk személyesen a mentoráláskor, mindenki folyamatosan figyelt, és azért volt ott, hogy fejlődjön, és haladjunk előre a dolgokkal. Így elindult egy organikus folyamat, amiben jó volt benne élni, és sosem fogom elfelejteni, amikor először hallottunk Annával egyben a mentoráltak dalait.”

A mentoráltak a három hónapos zenei képzés során gyakorlati órákon és workshopokon nyertek betekintést a dalszövegírás fortélyaiba, a dalszerzés alapvetéseibe, majd kezdtek közös dalszerzésbe. Az időszak alatt havi támogatást kaptak az alapítványtól, a program végén stúdióban vették fel a dalokat, majd a két saját szerzeményhez videóklipet is forgattak.

Hallgasd meg az első évad szerzeményeit

Streameld a számokat az online platformokon!